فاکتور های مهم هنگام خرید تیرآهن

از آنجایی که تیرآهن یکی از مهم ترین انواع پروفیل های ساختمانی است، خرید تیرآهن نیز اهمیت دارد. اتوهای تیر به دو صورت رایج هستند که با علامت اختصاری I یا NP نوشته می شوند و اتوهای بال پهن تیر نیز با H یا IPB نوشته می شوند و ارتفاع آنها با ایرفویل برابر است.

برای پاسخ به این سوال که تفاوت تیرآهن(H) بال پهن با تیرآهن(I) معمولی چیست، باید گفت که تفاوت ظاهری و تفاوت در کارایی اصلی ترین وجه تمایز این دو محصول است. در این پست می خواهیم بررسی کامل ایرفویل عریض یا Hash H را انجام دهیم. اگر به شکل 2 دقت کنید، می بینید که H و I از نظر ظاهری چندان شبیه هم نیستند. تفاوت در عرض بال و ضخامت بال است. ضخامت بال در تیرآهن به طور قابل توجهی بیشتر از تیرآهن یا IPE معمولی است. برا کسب اطلاعات بیشتر دراین مورد به وب سایت فرداد فولاد مراجعه نمایید:

https://fardadfoolad.ir/girder-mashhad/

تیرآهن یکی از پرکاربردترین قطعات در ساخت و ساز و سنگین است. آنها از این بخش فولادی برای ساخت ستون ها یا اجزای سازه ای که به استحکام بالایی نیاز دارند استفاده می کنند. تهیه خرپا و تیر به دلیل تحمل وزن بسیار بالا از دیگر کاربردهای آن است. هش سبک تیرآهن و هش سنگین در مکان و نحوه استفاده متفاوت است. از جمله این تفاوت ها می توان به پهن تر و ضخیم تر بودن بال های آن اشاره کرد. علاوه بر این، به دلیل سطح مقطع زیاد، می توانند استرس کمتری را تحمل کنند و به عنوان قائم عمل کنند. از کاربردهای آنها می توان به سدسازی، پل سازی و غیره اشاره کرد. آنها معمولاً در هر جایی که مقاومت بالایی لازم باشد استفاده می شوند. از دیگر ویژگی های این تیر ها این است که در طول 100 متر قابل سفارش هستند.

انواع مختلفی از تیرآهن وجود دارد که هر کدام کاربردهای متفاوتی در صنعت ساختمان دارند، اما به طور کلی وظیفه آنها تحمل تنش برشی وارد بر ساختمان است.یکی از انواع تیرآهن تیرآهن CPE یا به عبارت دیگر تیرآهن لانه زنبوری است.
بنابراین مهمترین هدف از ساخت تیر لانه زنبوری این است که سوراخ های آن به افزایش قدرت تنش خمشی سازه کمک می کند. در واقع مهندسان می گویند هدف اصلی ساخت تیر لانه زنبوری افزایش مقاومت خمشی است. از طرفی به دلیل سبکتر بودن نسبت به سایر انواع تیرآهن به دلیل وزش باد شدید انحراف کمتری دارد.

مراحل تولید تیرآهن متنوع است. نورد گرم یکی از رایج ترین روش های شکل دهی فلز است. به این ترتیب که شمش بلوم نوع (Bloom) با مقطع و طول مشخص، ابتدا در کوره نورد گرم ریخته می شود و پس از رسیدن به دمای مورد نیاز، یک بار از پایه نورد (گروه رول) عبور می کند، سطح مقطع آن کاهش می یابد. طول آن افزایش یافته و در نهایت از پایه های نورد میانی و نهایی عبور داده و به شکل تیرآهن در آمده سپس به طول دلخواه برش داده و بسته بندی می کنیم.

تیرآهن اروپایی بیشترین استفاده را در ساخت و ساز دارد. ضخامت آن در طول آن ثابت است و بالها در ابتدا و انتها یکسان هستند. رایج ترین سایزهای آن بین 12 تا 30 است و کارخانه IPE در سایزهای 8 تا 60 نیز تولید می کند. در تیرآهن INP در امتداد بال، ضخامت بال با دور شدن از بال کاهش می یابد. طبق استانداردهای ساخت، مشخصات مهمی مانند ارتفاع، ضخامت بدنه، ضخامت بال، عرض بال، وزن و نوع آهن تیر بر روی پلاک درج شده و همراه با محصول تولیدی ارائه می شود.

تیرآهن IPE به طور گسترده در صنایع مختلف مانند صنعت ساختمان و مهندسی ساخت و ساز، کارگاه آهنگری و صنایع مختلف مشابه استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *